Maľovanie, relaxácia, pôsobenie farieb a tvarov na náladu a energiu prostredia (7/2010)

Maľovanie to je zážitok tvorivosti a relaxácie a náš obrázok, to aké farby a tvary v ňom použijeme, aký námet si vyberieme, veľa prezradí o našej nálade, emóciách, o tom čo práve prežívame

Pomôže nám to lepšie si ujasniť, čo sa v našom živote deje, alebo len umocniť chvíle pohody.  Ak maľujeme uprostred prírody, len tak, voľne, na lúke  sediac v tráve, tento zážitok sa umocňuje silou zeme, energiou prírody.  Vracia nám to energiu a chvíle strávené osamote tvorivou činnosťou nám pomáhajú lepšie sa zorientovať v našom živote, nájsť riešenie na aktuálne problémy a nájsť silu ich riešiť. V neposlednom rade nás to posilní psychicky, aby sme lepšie znášali dnešné zrýchlené životné tempo a stres, mali väčšiu pohodu a radosť v živote. Mať koníčka je príjemné a osviežujúce.  Ak sme napríklad vystresovaní, veľa ľudí siahne po tmavých farbách a maľuje výrazné kontúry ... a  potom keď sa nálada uvoľní prídu na rad jemnejšie tvary, farby. Ak máme naopak snivú náladu, budeme maľovať hlavne čarovné obrázky v pastelových farbách alebo dramatické rozprávkové výjavy  v živých ale sýtych  harmonických farbách. To akým spôsobom kto maľuje a kreslí závisí od jeho temperamentu a osobnosti a od toho, čo práve prežíva. Preto je výtvarné umenie tak rozmanité a každý si v ňom nájde to, čo sa páči práve jemu, čo ladí s jeho názormi a pocitmi. Každý tvar a každá farba má určitú jedinečnú vibračnú frekvenciu a pôsobí na celé okolie. Určite sa vám už asi stalo, že ste sa vybrali v nedeľu do galérie na výstavu obrazov v dobrej nálade a keď ste si pozreli umenie napr. medzivojnového obdobia mali ste síce hodnotný umelecký zážitok, ale nálada sa niekde stratila. Cítili ste napätie a tieseň, ktorú cítil autor, keď maľoval.  Tento fenomén pôsobenia tvarov a farieb, námetov môžeme využiť napríklad aj opačne, keď si chceme vytvoriť harmonické prostredie svojho domova, kancelárie a pod. Ak používame napríklad kontrastné farby napr. tmavé a svetlé a ostré, čisté a jednoduché línie, hranatý nábytok, primerane kvalitné materiály bez zbytočných ozdôb pôsobí to  najme v kancelárii elegantne a v klientoch vzbudzuje dôveru a rešpekt. Ak by sme mali takto zariadený byt asi by sme sa v ňom nemohli dobre uvoľniť a napríklad snívať. Vtedy je dobré ak máme  aj miestnosť zariadenú oblými príjemnými tvarmi a celou škálou našich obľúbených farieb. Náš domov je miestom našej sily a nemali by sme zabúdať na, že sa tam každý člen rodiny musí cítiť dobre a nájsť si ten svoj kútik. Počas noci na nás všetky okolité energie pôsobia zvlášť intenzívne a rozhodujú o tom ako sa budeme po prebudení cítiť. Mali by sme preto svoje spálne zariaďovať zvlášť citlivo, používať jemnejšie farby a príjemné tvary, vyhnúť sa silným kontrastom a nespoliehať len na eleganciu.

A teraz ešte typy a triky ako sa dá v živote čarovať s farbami. Ak sa cítite neistí oblečte si  alebo majte vo svojej blízkosti niečo červené, ak osamelí  - pastelové, napr. svetlo zelené, blankytne modré, ružové, svetlo lososové, oranžové alebo dúhové, svetložlté. Ak strácate náladu  -  slnečná alebo citrónová žltá vám zjasní zmysly a pomôže lepšie sa koncentrovať. Ak sa chcete sústrediť  - dobrá je tmavo modrá, čierna, indigo, fialová. Ak máte problémy so vzťahmi, skúste ladiť prostredie do príjemnej oranžovej a určite budete prekvapení ako sa zrazu ľudia budú u vás dobre cítiť. Ak máte pocit, že svet je studený a je v ňom málo lásky, skúste dúhové farby. Ak sa chcete upokojiť použite neutrálne farby, najmä tlmené zelené a modré odtiene, ale harmonickú šedú a béžovú.

A ešte jedna rada, ak chcete rýchlo preladiť svoju náladu –  skúste ju doslova „ vyčarbať“ na papier tmavými kontrastnými pastelkami a potom si namaľujte niečo harmonické, môžete použiť aj predtlačené obrázky mandál, ktoré stačí vyfarbiť. Ich účinky sú zaručené a overené tisícročiami. Pravidelné striedanie tvarov a farieb vyrovnáva a harmonizuje. Ak vás táto téma téma zaujala, viac o účinkoch farieb a tvarov, ako aj naučiť sa kresliť, maľovať, relaxovať a meditovať sa môžete v kurzoch Združenia pre integrálne vzdelávanie. Najbližšie  kurzy :  17-18.7 Kurz maľovania – Umením k harmónii, 1-7.8 Letný maliarsky plenér ZIV - týždenný pobyt s výukou maľby a kresby v Jasenskej doline pre každého.  26.8 kurz Meditatívneho maľovania.

0905255585, 0903110228, 02/50230439

Veľa krásnych letných chvíľ plných pohody a harmónie vám želá
autorka Iveta Slobodníková