Keltská rastlinná astrológia, keltské runy

Kelti, národ dodnes zahalený tajomstvom. Koluje o ňom mnoho chýrov, pravdivých aj nepravdivých. Kto boli, odkiaľ prišli, ako žili, ale najmä ich tajomné rituály prebúdzajú našu zvedavosť

Tajomný národ našich predkov, poznal tajomstvá prírody a jej cyklov aj tajomstvá vesmíru, pohybu planét. Málo o nich vieme, pretože nezanechali o sebe písomné svedectvá a tie, čo sa zachovali väčšinou písali ich nepriatelia.  Verili vo večný život, večný kolobeh smrti a znovuzrodenia. Svoju múdrosť, múdrosť starých Druidov, ich učiteľov a vodcov si predávali najmä ústne z učiteľa na žiaka. Mali radi život, bujaré zábavy a oslavy prírody.  Poznali silu zeme, stromov, účinky liečivých rastlín,  ale aj pohyb planét, slnka a mesiaca a ich vplyv na všetko živé na zemi. Vedeli ako a kedy zbierať rastliny a plody a ako ich používať, aby zostali zdraví. Uctievali prírodu a vypozorovali, že ľudia majú často podobné vlastnosti ako stromy a rastliny, tak vznikla ich rastlinná astrológia. Je príjemné vedieť v znamení akej rastliny, stromu, sme sa narodili a čo sa môžeme  z toho dozvedieť o sebe . Ktoré bylinky sú práve pre nás tie správne. Múdrosť našich prastarých predkov v nás ožíva vždy keď vdýchneme vôňu bylinného čaju, kvetov, pri pohľade na západ slnka, spln mesiaca, svetlo v lese, hladinu jazera či iskrivého potoka. Keď  sa v nás ležiac na slnkom zaliatej lúke zrazu vynorí pocit  bezpečia, pod sebou cítime matku Zem, nad sebou žiarivé slnko a sme súčasťou kolobehu večného života. Život aj čas je cyklus a má svoj prirodzený rytmus. Môžeme žiť v súlade s rytmom zeme a kozmu alebo mimo neho. A  vynárajú  sa otázky . Ako je možné, že sme zabudli na silu živlov zeme, liečivú silu prírody, bylín, plodov, krásu hviezd a ich vplyv na náš život? Prečo mnohí z nás všetko hľadajú  len na internete?   Prečo sme zabudli na silu, mágiu prírody, ktorá po tisícročia pomáhala ľuďom zdvihnúť sa od starostí bežného života a veriť snom. Bez krásnych snov by sa náš život zmenil len v sériu povinností a práce. Empirické poznanie ľudstva sa dnes  akoby rozpúšťa v technickej dobe. Je čas vrátiť sa k prirodzenému spôsobu života a vziať si z oboch, z prírody aj z  techniky to najlepšie, je čas byť opäť dieťaťom neba a zeme. Poďme pomaly odhaľovať tajomstvá prírody a kozmu, kým ich ešte máme.

Čo nám môžu dať krehké rastlinky, ktoré rastú všade okolo nás, okrem vône a krásnych farieb kvetov? Kostihoj spája kosti, skorocel zacelí ranky, ľubovník zahojí bolesti srdca, yzop nám vráti radosť zo života, medovka posilní vieru v seba samého a prehĺbi dýchanie, podporí trávenie.  Skromná, nebesky modrá čakanka posilní vylučovací systém,  lieči pečeň a obličky, mäta stimuluje mozgové bunky a celkovo osvieži telo aj dušu, žihľava vyčistí krv a vráti silu telu.  Slnečné kamilky zohrejú telo a dušu, pomôžu zaceliť rany. A ešte ich je veľa. Na každú chorobu, na každý stav mysle má pre nás príroda tú správnu rastlinku.

A ešte trošku z mágie živlov. Ak máme pocit, že máme málo energie a život ide akoby mimo nás, môžeme skúsiť urobiť magický rituál (wicca) a spojiť sa znovu so silami života. Zapáľme sviečku, položme vedľa nej misku s vodou, malý kamienok alebo kryštál , kvety alebo lupienky z kvetov, prípadne zapáľme vonné tyčinky. Sústreďme sa na plameň sviečky, v duchu poprosme matku Zem o viac prúdov materiálnej hojnosti do nášho života a energiu pre zdravie fyzického tela,  potom vyslovme naše želania, po čom túžime, čo by nám pomohlo na tomto svete žiť šťastnejšie, keby sme to mali, dosiahli niečo. Potom sa obráťme k nášmu najvyššiemu ideálu (každý ho má) a predstavme si ako nás obklopuje žiarivé  dúhové svetlo. A teraz ostáva už len veriť zázrakom. Bohyňa Matka a Boh Otec naplnia naše túžby, tak ako sa to deje už po tisícročia, preto buďme opatrní a ujasnime si, čo si skutočne želáme. V duchu poďakujme silám svetla a zeme, sfúknime sviečku, rituál  skončil. Do 40 dní by sme si mali všimnúť jeho účinok.  

 Poznanie energií prírody, kozmu a živlov obohatí náš život a otvorí dvere do sveta tvorivosti a fantázie,  ale aj úcty k prírode a vesmíru. Viac o magických rastlinách  predkov, sile živlov a používaní keltských rún sa môžete dozvedieť na kurze Keltská rastlinná astrológia a keltské runy ( 5.9 2010) alebo na kurze Alternatívna prevencia zdravia (28.9) .

Združenie pre integrálne vzdelávanie
ziv@ziv.sk
tel.č. 0905255585, 0903110228, 02/50230439

Veľa zdravia, vitality a krásnych dní vám praje autorka

Iveta Slobodníková